Historię wykopalisk prowadzonych w tym miejscu przedstawiono w filmie dokumentalnym. W ramach projektu finansowanego przez Królewską Akademię Irlandzką, archeolodzy wykopali w latach 2005-2009 sto trzydzieści siedem szkieletów. Szacuje się, że jest ich tu znacznie więcej - ok. 3 tysięcy. Kolejne pokolenia ludzi grzebano bowiem na sobie przez kilkaset lat.
Dżuma? Wampiry?Mężczyźni z kamieniami w ustach zostali pochowani w różnych okresach VIII w. Jeden miał 40-60 lat, a drugi był znacznie młodszy - miał 20-30 lat. Ułożono ich obok siebie.
Początkowo naukowcy sądzili, że natrafili na miejsce pochówku związane z czarną śmiercią, czyli epidemią dżumy, która spustoszyła Europę w XIV w.
Gdy pod koniec średniowiecza grzebano kogoś z kamieniem w ustach, wskazywało to na rytuał związany z wampirami. Ludzie wierzyli wtedy, że wampiry przenoszą dżumę, żując po śmierci swoje całuny.
Ponieważ jednak folklor wampiryczny pojawił się w Europie dopiero w XVI wieku, a jak wykazano za pomocą datowania radiowęglowego, szkielety pochodziły z VIII w., uznano, że chodziło o coś zupełnie innego.
W owym czasie obawiano się duchów powstających z grobów, by polować na ukochanych lub osoby, do których żywiły urazę za życia.
Straszne czyny- W tym przypadku kamienie w ustach miały działać jak bariera, powstrzymująca zjawy przed powstaniem z grobu - wyjaśnia Read. Dodaje, że dwaj tajemniczy mężczyźni mogli się dopuścić strasznych czynów (byli np. mordercami lub gwałcicielami) albo sami zginęli nagłą, niewyjaśnioną śmiercią, wzbudzając tym obawy innych obywateli.
Usta były wówczas postrzegane jako główne wrota, przez które dusza opuszcza ciało po śmierci. Czasem dusza mogła powrócić do ciała i na powrót je ożywić albo ciało zawłaszczał zły duch.
ródło informacji: Kopalnia Wiedzy
var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E")); Więcej o: , , , , , , var newsRelatedAndVotes="Oceń artykuł:- 100%
- 0%
* pola wymagane.
INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.
"; jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również- Kto i dlaczego wierzy w spisek?Naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób pracują mózgi osób wierzących w teorie
- 4 największych smakoszy w historiiJuż w IV w. p.n.e. w taoistycznym tekście przypisywanym chińskiemu mędrcowi
więcej »(8 zdjęć)
więcej »(10 zdjęć)
Życie bez Hanki też ma smak
Skończyła 40 lat i mówi, że nigdy nie czuła większego...
Przywitaj jesień w dobrym nastroju
Gdy świat pogrąża się w jesiennym odrętwieniu, tracimy...
Telepracownik? Czyli kto?
Jeśli zgodzi się na to pracodawca, możesz wykonywać w...
Twój komentarz może być pierwszy!
Treść:
Podpis:
Aby dodać komentarz należy wypełnić pola treść i podpis.
- 1. komentarzy: 60
- 2. komentarzy: 13
- 3. komentarzy: 8
- 4. komentarzy: 4
- 5. komentarzy: 2
- 1. +95% / -5% Ocen: 116
- 2. +94% / -6% Ocen: 284
- 3. +93% / -7% Ocen: 29
- 4. +92% / -8% Ocen: 39
- 5. +92% / -8% Ocen: 39 INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację . Copyright © 1999-2011 Grupa INTERIA.PL sp. z o.o. sp.k.
/* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");Źródło: http://facet.interia.pl/news/kamien-w-ustach-mial-chronic-przed-zombie,1698376
No comments:
Post a Comment