Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Stanforda to właśnie nierówności społeczne są siłą napędową cywilizacji.
Więcej na ten temat
-
A to ci sensacja! Okazuje się, że zestresowanie społeczeństwa to nie domena ostatnich lat. Przed wiekami ludzie też się bardzo denerwowali.
Naukowcy wykorzystali modele komputerowe do porównania stabilności demograficznej i migracji społeczeństw egalitarnych oraz takich, w których występują nierówności. Wykazali, że struktura klasowa, powodująca nierówny dostęp do zasobów, przyczynia się do ekspansji społeczeństw i bardzo często dzieje się to kosztem społeczeństw egalitarnych.
To pierwsze badania pokazujące konkretny mechanizm, który spowodował, że społeczeństwa klasowe zajęły większą część świata - mówi biolog ewolucyjny Marcus Feldman.
Więcej na ten temat
-
Społeczeństwa doświadczone przez zagrożenia, np. wojny, głód czy katastrofy naturalne, mają silniejsze tendencje do ścisłego kontrolowania zachowania swoich członków.
Z badań Feldmana i jego kolegów wynika, że tam, gdzie występują ciągłe niedobory zasobów - a musimy pamiętać, że natura generalnie jest skąpa w ich rozdzielaniu - społeczeństwa egalitarne, równo rozdzielające je pomiędzy swoich członków, są bardziej stabilne niż społeczeństwa klasowe.
Członkowie tych drugich migrują w poszukiwaniu brakujących zasobów, co przyczynia się do rozszerzania ich wpływów.
Więcej na ten temat
-
Coraz poważniejszym problemem społeczeństwa amerykańskiego jest otyłość.
Społeczeństwa klasowe lepiej też radzą sobie ze zmianami. Gdy ilość dostępnych zasobów podlega fluktuacjom, społeczeństwa klasowa są lepiej dostosowane do przeżycia w warunkach niedoborów, ponieważ większość problemów spada na klasy niższe, pozostawiając warstwy wyższe, a wraz z nimi całą strukturę społeczną, nienaruszone.
Ta stabilność struktury umożliwia społeczeństwom klasowym na szybką ekspansję. Społeczeństwa egalitarne, niedostosowane do tak szybkiej reakcji na zmiany warunków, przegrywają wyścig.
Więcej na ten temat
-
Okazuje się, że mężczyźni żyjący w społeczeństwach poligamicznych żyją znacznie dłużej, niż mężczyźni ze społeczeństw silnie monogamicznych.
Fakt, iż obecnie liczba społeczeństw, w których występują nierówności znacznie przewyższa liczbę społeczeństw egalitarnych wcale nie musi wynikać, jak dotychczas sądziło wielu badaczy, z zastąpienia etyki równości etyką egoizmu.
Wydaje się, że społeczeństwa, w których istnieją podziały szybciej się rozprzestrzeniają - stwierdziła współautorka badań, Deborah Rogers, która specjalizuje się w ewolucji kultury.
Mariusz Błoński
ródło informacji: Kopalnia Wiedzy
var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));var newsRelatedAndVotes="Oceń artykuł:- 100%
- 0%
* pola wymagane.
INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.
"; jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również- Pragną przeciętnych ciałNastoletni chłopcy postrzegają męskie ciała z wyrzeźbioną muskulaturą jako
- Szóstka w Lotto nie zmieni życia w bajkęDwóm zwycięzcom wielkiej kumulacji przyjdzie się zmierzyć z ludzką zazdrością,
więcej »(7 zdjęć)
więcej »(10 zdjęć)
"Tak" w gorącej aurze
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak by to było brać ślub...
Winogronowa pielęgnacja
Wykorzystaj ich rewelacyjne właściwości odżywcze.
Poczuj jesienny wiatr we włosach
W kolekcji jesienno-zimowej Schwarzkopf Professional...
(1)
~kicekobaleniu komuny w ktorej wszyscy byli rowni - ale sie rozprzestrzeniamy co nie ? i jestesmy "dyn...
»
- 1. komentarzy: 23
- 2. komentarzy: 20
- 3. komentarzy: 15
- 4. komentarzy: 13
- 5. komentarzy: 12
- 1. +98% / -2% Ocen: 93
- 2. +97% / -3% Ocen: 63
- 3. +94% / -6% Ocen: 287
- 4. +94% / -6% Ocen: 119
- 5. +94% / -6% Ocen: 32 INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację . Copyright © 1999-2011 Grupa INTERIA.PL sp. z o.o. sp.k.
/* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");Źródło: http://facet.interia.pl/news/spoleczenstwa-napedzane-nierownosciami,1701853
No comments:
Post a Comment