Wydawać by się mogło, że między końcem zimnej wojny a 11 września 2001 r. świat mógł się nacieszyć względnym spokojem, jednak prof. Mark Harrison z Warwick i prof. Nikolaus Wolf z Uniwersytetu Humboldtów wykazali, że liczba konfliktów między parami państw rosła stale z średnio 6 na rok między 1870 a 1913 r. do 17 rocznie w okresie dwóch wojen światowych, 31/rok w okresie zimnej wojny i aż 36 rocznie w latach 90. ubiegłego wieku.
- Liczba konfliktów rośnie i jest to stabilny trend. Z powodu dwóch wojen światowych wzorzec uległ zaburzeniu między 1914 a 1945 r., ale po 1945 r. częstość wojen powróciła do dawnego kursu sprzed 1913 r. - dowodzi Harrison.
Więcej państw, więcej wojenJednym z kluczowych czynników napędzających opisany proces jest rosnąca liczba państw. W 1870 r. było ich 47, a w 2001 aż 187. Starło się więcej par państw, ponieważ w ogóle było więcej par. To nie dodaje otuchy, ponieważ pokazuje, że istnieje bliski związek między wojnami, a tworzeniem (się) państw i nowych granic. Poza tym, bez względu na to, jak ją podzielimy, mamy tylko jedną planetę. Nasza planeta widziała dotąd dwie wojny światowe. Doświadczenie to sugeruje, że nie można być nigdy całkowicie pewnym, które z małych konfliktów przeobrażą się na zasadzie kuli śnieżnej w dużo szersze i bardziej mordercze zmagania - podkreśla Harrison.
Nie dla wojen domowychZa konflikt niemiecko-brytyjski zespół uznawał wszystko pomiędzy regularną wojną a pokazem siły w postaci wysyłania łodzi podwodnych w pobliże granicy. Nie pozwala to co prawda na przedstawienie intensywności przemocy, ale umożliwia uchwycenie gotowości władzy do siłowego rozstrzygania sporów. Jako że Harrison i Wolf przyglądali się tylko wojnom między państwami, w ich opracowaniu nie uwzględniono wojen domowych.
Więcej na ten temat
-
Prawo konfliktów zbrojnych chroni ofiary wojen: rannych i chorych w wojnie lądowej i morskiej, jeńców i ludność cywilną. Nie chroni żołnierzy, o ile nie zostali ranni lub nie są jeńcami. Ale jest również inny problem: jakimi środkami można eliminować siły wroga? - mówi Janusz Symonides, ekspert od międzynarodowego prawa i bezprawia.
Kto zaczyna?Kto inicjuje spory? Akademicy podkreślają, że co prawda rzeczywiście państwa z większym PKB częściej decydują się na interwencje militarne, ale tendencja ta nie nasiliła się w ciągu 130 objętych analizą lat. Oznacza to, że gotowość do siłowego rozwiązywania konfliktów jest coraz bardziej niezależna od globalnego rozkładu dochodów.
Więcej na ten temat
-
Wojna ulega radykalnej przemianie. Gdyby doszło do konfliktu na światową skalę, o jego przebiegu nie zadecyduje ilość dywizji, tylko elitarne działania w cyberświecie i w kosmosie.
Wojny są tańszeInnymi słowy: rzeczy, które miały spowodować, że politycy będą mniej pragnąć wojny - wzrost zdolności produkcyjnych, demokracja, możliwości handlowe - sprawiły, że wojna stała się tańsza - podsumowuje Harrison.
Anna Błońska
ródło informacji: Kopalnia Wiedzy
var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Oceń artykuł:- 100%
- 0%
* pola wymagane.
INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.
jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również- Cukier za ochronęOd milionów lat niezwykła symbioza łączy dwie odmienne grupy owadów - mrówki i
- Apolonia - Polska od "A" do "Ż""Apolonia" powstała w ramach pracy doktorskiej autora artykułu na Wydziale
więcej »(10 zdjęć)
więcej »(55 zdjęć)
Kto wymyślił bikini?
Specjalne stroje do kąpieli i opalania nosiły już XIX-...
Stylowo, czyli w lofcie
Moda na lofty pojawiła się kilka lat temu i zyskała w...
Hit lata: opaska!
Jak ją nosić, by wyglądać jak gwiazdy? Stylistka fryzur...
- Promocja - tylko 99 zł!" class="photo" />
Promocja - tylko 99 zł!
Wiatrówka kal.4,5 mm z celownikiem optycznym. Snajperskie emocje bez zezwolenia! - Legalne akcesoria obronne" class="photo" />
Legalne akcesoria obronne
Pałki teleskopowe, miotacze gazu ręczne i pistoletowe. Super ceny, produkty dostępne bez zezwolenia! - Nowość w super cenie!" class="photo" />
Nowość w super cenie!
Półautomatyczny pistolet-wiatrówka na śrut stalowy 4,5 mm. Wystrzel 20 pocisków jeden po drugim! Bez zezwolenia, tylko 129 zł!
runy Twój komentarz może być pierwszy!
Treść:
Podpis:
Aby dodać komentarz należy wypełnić pola treść i podpis.
- 1. komentarzy: 82
- 2. komentarzy: 10
- 3. komentarzy: 8
- 4. komentarzy: 7
- 5. komentarzy: 3
- 1. +100% / -0% Ocen: 8
- 2. +100% / -0% Ocen: 7
- 3. +97% / -3% Ocen: 105
- 4. +96% / -4% Ocen: 54
- 5. +95% / -5% Ocen: 138 INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację . Copyright © 1999-2011 INTERIA.PL S.A.
/* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");Źródło: http://facet.interia.pl/news/wojny-czestsze-i-tansze,1661769
No comments:
Post a Comment